איריס אבידן 
גישור ויישוב סכסוכים
 


  לקבלת ספר מתנה וטיפים
     נוספים, מלאו עכשיו
       שם ומייל עדכני


דואר אלקטרוני:*
שם :*


מהו גישור?

גישור - הליך שבו נועד מגשר עם בעלי הדין, כדי להביאם לידי הסכמה ליישוב הסכסוך, מבלי שיש בידו הסמכות להכריע בו (סעיף 79 ג' לחוק בתי המשפט).

הגישור הינו תהליך הניתן כשירות אלטרנטיבי, יעיל במיוחד, במקביל או מחוץ למערכת בתי המשפט.

בכל סכסוך, רגיש, טעון ומסובך ככל שיהיה, מעורבים בראש ובראשונה בני אדם. הליך שיפוטי בבית משפט, אינו נותן כל התייחסות למערכת בינאישית בין בני האדם, הצדדים המעורבים בסכסוך, אלא לעובדות משפטיות יבשות וסכמתיות - תוך התרשמות מכישורי עורך הדין יותר מאשר מן המערכת הבסיסית בין הצדדים לסכסוך.

הגישור מעמיד את הצדדים במרכז הבמה.

הוא נותן להם אפשרות להתבטא בצורה חופשית. הם יכולים להביע את עמדותיהם, חששותיהם ורצונותיהם, כאשר הדגש הינו בעיקרו על הפן האנושי. הצדדים אינם צריכים לעבור הכשרה משפטית כדי להשתתף בגישור (אם כי הם רשאים להסתייע בעו"ד ובמומחים אחרים במהלך הגישור). הם צריכים להיות הם-עצמם.

תפקיד המגשר הינו לקיים את הליך הגישור באוירה נינוחה, תוך שמירה על נטראליות ואובייקטיביות. תפקידו להבין את הצרכים והאינטרסים של הצדדים, לדעת לקרוא בין השורות, עליו לעזור להם להעלות חלופות לפתרון ולבסוף עליו לסכם את ההסכמות בהסכם.

ההסכם, אשר הצדדים מגיעים אליו, הינו הסכם מחייב לכל דבר ועניין, והצדדים רשאים שינתן לו אף תוקף משפטי (ישנם הסכמים, כגון הסכם גרושין, אשר לגביהם נדרש אישור בית המשפט לצורך מתן תוקף מחייב).

לא פעם, הפתרונות המוצעים בגישור הינם פתרונות יצירתיים, כאלו שמעולם לא יועלו ע"י שופט, שכן העקרון המוביל את הגישור הינו עקרון ה - WIN-WIN, שבו שני הצדדיים יזכו להכרה הדדית, שסיום הסכסוך כפי שהגיעו אליו, הינו הפתרון הטוב ביותר שאליו יכלו להגיע, וזאת תוך שמירה על כבודם האישי (בניגוד לפסק דין בית משפט, בו צד אחד מרויח יותר וצד אחד מרויח פחות, או לעיתים אף מפסיד).

הליך הגישור הינו וולונטרי, מתנהל בהסכמה הדדית, וכל אחד מהצדדים יכול להפסיקו בכל עת.

ההליך הינו סודי וחשאי. גם אם הצדדים אינם מגיעים להסכמות ומחליטים להתדיין בבית משפט, לא ישמשו דברים שנאמרו בגישור ראייה בבית המשפט, והם לא יוכלו לזמן את המגשר למתן עדות.

הדבר החשוב ביותר הינו שהשליטה נמצאית בידי הצדדים. בהליך הגישור לצדדים יש שליטה על התהליך מתחילתו ועוד סופו, שכן הם אלו שבסופו של דבר מחליטים כיצד יסתיים הגישור, הם בלבד ולא שופט.

ניתן להגיע לגישור בשני דרכים:

1. בהמלצת שופט בתחילת/במהלך משפט.

2. ניתן ואף רצוי למצות את הליך הגישור כמוצא ראשון לפני פניה לבית המשפט, עו"ד או כל גוף ממסדי אחר. בהרבה מאוד מקרים, ימצא פתרון מהיר וטוב לסכסוך כבר בהליך גישור, וכך יוכלו הצדדים לחסוך הרבה זמן, כסף ועוגמת נפש.

יתרונות הגישור

 • אפקטיביות - הליך הגישור הינו הליך מהיר יותר מהליך שיפוטי, ולכן חוסך כסף רב, זמן ועוגמת נפש. 
   
 • שליטה על פסק הדין - היות והגישור מתבסס על עקרון ההסכמה ההדדית, ההסכם אשר יוסכם ע"י הצדדים יהיה מקובל ורצוי.
   
 • עקרון ה - WIN-WIN: כל צד מרגיש שהתוצאה שהשיג בגישור הינה טובה ביותר שיכל להשיג, וזאת תוך כדי שמירה על כבודו ומעמדו האישי. 
   
 • הליך מקביל לביהמ"ש - ההליך אינו מבטל או מעכב כל אלטרנטיבה אחרת לפתרון הסכסוך, ובמקרים רבים מתנהל במקביל לניהול תביעה בבית הדין. 
   
 • חופש הבטוי - בהליך הגישור, ניתנת לצדדים האפשרות להתבטא בצורה חופשית יותר מאשר בבית המשפט. 
   
 • הסכם - להסכם שהושג בהליך הגישור תוקף משפטי. 
  סטטיסטיקה מראה שהיות וההסכם הושג בדרך של הסכמה הדדית, ב - 90% מהמקרים, הוא מיושם ע"י הצדדים.
   
 • ראיית פני העתיד - בהליך הגישור יכולים הצדדים, בעזרת המגשר, לקבוע את הכללים והנוהלים להמשך ותקינות מערכת היחסים העתידית ביניהם

מאמרים קרובים בנושא:

הסכם בין בעלי הדין למגשר
הסכם בין בעלי הדין למגשר - הסכם כניסה להליך גישור
קישור
 
הבטים על תהליך הגישור
המאמר מתאר את ההבטים השונים בהליך גישור. מדגשי את הקשיים שעימם מתמודדים הצדדים בבואם להליך גישור, ביניהם, קשיים בתהליך קבלת ההחלטות, והיכולת להבין את צרכי הצד השני.
קישור
 
  מפת האתר חזור למעלה איריס אבידן - גישור ויישוב סכסוכים 050-8350353   info@irisavidan.com  כל הזכויות שמורות ©
לייבסיטי - בניית אתרים